Czech Expo 2020
Business Council

Council to support participation of Czech companies at Expo 2020

Link to video

Czech Expo 2020 Business Council
June 5, 2016

České firmy na International Design Exhibition (INDEX) 2016 v Dubaji

Ve dnech 23.–26. května 2016 proběhl v Dubaji 26. ročník mezinárodního veletrhu designu INDEX 2016 (International Design Exhibition), který je zaměřený na designové interiérové doplňky, luxusní nábytek a interiérová řešení. Veletrhu se formou společného stánku CzechTrade zúčastnilo 7 českých firem, 2 české firmy měly stánky samostatné. Česká expozice byla slavnostně otevřena velvyslancem ČR v SAE panem Alexandrem Sporýšem.

České firmy na International Design Exhibition (INDEX) 2016 v Dubaji

České firmy vystavovaly na společném stánku pod hlavičkou CzechTrade, na kterém se prezentovalo 7 firem: Laceramic Design s.r.o. (luxusní designová umývadla a keramické bytové doplňky), Wranovsky Crystal s.r.o. (výrobce křišťálových lustrů), KATY PATY Design s.r.o. (umělecké vypínače a zásuvky z porcelánu), Interiors Manufacture&design a.s. (výrobce nábytku a dodavatel komerčních interiérů „na klíč“), Silvia Mišovič (umělecké bytové interiéry a doplňky), Čegan s.r.o. (luxusní dveřní a okenní kování) a firma Inoxcore s.r.o., (dodavatel nerezových bazénů). Samostatné expozice v tématicky zaměřených halách měly firmy Technistone a.s. (výrobce podlah a obkladů z umělého kamene, který se veletrhu účastní pravidelně) a Niké „Magdalena Dworokova“ (luxusní nápojové a dekorační sklo).

Český stánek na veletrhu slavnostně otevřel velvyslanec ČR v SAE p. Alexandr Sporýš. Výstavu navštívil i ekonomický a obchodní rada P. Vlk, který pohovořil se všemi českými vystavovateli a projednal s nimi možnosti podpory jejich obchodních aktivit na místním trhu ze strany ZÚ.

Veletrh INDEX je největší a nejstarší výstavní akcí svého druhu v zemích MENA. Letošního ročníku se zúčastnilo více jak 1000 vystavovatelů (nárůst o 25% oproti roku 2015) z 70 zemí světa. Veletrh navštívilo cca 30 tis. tis. zájemců z řad odborné veřejnosti. Veletrh slavnostně otevřel Sheikh Hamdan bin Rashid Al Maktoum, zástupce vládce Dubaje a ministr financí SAE.

Největší zastoupení měla tradičně Itálie, jejíž firmy svými expozicemi obsadily celé dvě haly. Vystaveny byly zejména svítidla, klasický nábytek, ložnice a kuchyně, porcelán. Z charakteru exponátů bylo patrné, že firmy mají zaměřeno na movitou klientelu s klasickým arabským vkusem (vybavení paláců a větších rezidencí). Z evropských zemí měly po Itálii nevětší expozice Francie (luxusní bytové doplňky, křišťál, koberce) a Německo (lůžkoviny bytové trezory, luxusní vestavěná audio technika). Další velkou expozici mělo Turecko (kožené sedačky, bytový textil), Indie (bytový textil, luxusní klasický nábytek, svítidla) a Egypt (arabský stylový nábytek, bytové doplňky).

Oblast designu a skla je pro české firmy mimořádně zajímavá, velmi úspěšně a dlouhodobě na emirátském trhu působí např. firmy Preciosa, která svými lustry vybavila řadu paláců, letišť a hotelů, zejména v Abu Dhabi (Emirates Palace, Yas Marina, Abu Dhabi Airport). Řadu významných zakázek na trhu má i firma Lasvit (svítidla pro stanice v dubajském metru, prestižní restauraci v nejvyšší budově světa Burj Khalifa, či hotelu Waldorf Astoria v emirátu Ras Al Khaimah nebo hotelu Etihad Towers v AbuDhabi). Obě tyto úspěšné firmy na veletrhu zastoupeny nebyly, neboť jsou v SAE již známé a mají své zaběhnuté obchodní vazby a napojení na přední místní a světové architektonické kanceláře a stavební firmy.